Історія Башти
Одна із найзагадковіших київських споруд, що була побудована за ініціативи царського уряду в I половині XIX століття на найвищій точці міста – Кловській горі, як об'єкт Нової Печерської фортеці. Башта №5 входила в комплекс оборонних споруд Києва та захищала північних схил Печерської височини. Разом з баштою №6, арсенальними майстернями та казармами жандармського полка вона створювала кріпосний фронт зі сторони Кловського яру. Будівництво Башта№5 розпочалося ще в 1833 році та тривало рекордний час – 13 років. Спочатку башта була призначена для зберігання провіанта (Вміщувала річний запас для військових частин усього Кловського округу). Але, не дивлячись на мирний характер, вона була озброєна на декілька десятків гармат та 168 рушниць, а також великий гарнізон. Башта об'єднувалась з іншими спорудами величезної Печерської фортеці за допомоги валів та оборонних цегляних стін. Маючи такі та інші показники Печерська фортеця не мала аналогів в Європі та була справжньою твердинею для киян. Хоча за всю свою історію найпотужніша фортеця ні разу не вистрілила через втрату Києва значення стратегічного оборонного пункту. В радянський час фортеця використовувалася для потреб Міністерства оборони: до 1997 року тут розміщався військовий склад та в цей закуток на обриві Кловського яру мало хто зазирав. Споруда стояла порожньою декілька років, в ній повністю був зруйнований дах, відсиріли та покрилися грибком стіни, погнила підлога, повністю були відсутні інженерні комунікації. Не будо навіть електроенергії. Будівлі з давньою історією загрожувало повне зруйнування.
В 1999 році компанія «Бест Лайн» взяла кріпосну будівлю під свою опіку і, зважаючи на те, що башта є перлиною історії , за свої кошти провела повний комплекс реставраційних робіт. Консервація та ремонт були зроблені делікатно: цегляні стіни очищені від нашарувань, укріплені арочні отвори, заміна дерев'яного перекриття, зроблений новий дах, проведені інженерні комунікації. В інтер'єрах – лише розкриття справжнього матеріалу стін та зводів, фарбування, заміна вікон та дверей. Реставраційний підхід проявив особливості та значимість споруди. Вона виявилася зручною та гарною без прикрашення. Двох-метрові цегляні стіни в поєднанні з гарною природньою вентиляцією зберігають комфортну, здорову та спокійну ауру всередині будівлі.
Схили Кловського яру пам'ятають часи, коли Башта №5 – « колишня фортеця» могла дати гідну відсіч будь якому недоброзичливцю не тільки міцним словом, але й цілком вагомим з 26 гармат. Втім, коли це було!

Сьогодні у Башти зовсім інше життя – оренда офісів у Києві.


© All Right Reserved. 2013-2023 Bashnya5